Jóga plynutí prány

jemná flow jóga ovlivňující energetický systém těla

Jóga plynutí prány umožňuje svobodně vyjádřit kreativitu těla, vědomě procítit proudění jemnohmotné energie a nalézt prožitek přítomného okamžiku. Stále je to však jóga bez přívlastků ve smyslu osobní praxe (sádhany), filozofie formující světonázor, etiku a životní směřování.

Praxe nezahrnuje dlouhé výdrže v jógových pozicích (ásanách), které jsou typické pro hatha jógu. Přesto respektuje charakter ásany jako pozice ustálené pevnou základnou. Tím, že se tělo ani v ásaně nebrání pulzaci a pohybům neseným dechem, je při soustředěné pozornosti možné dosáhnout prožitku fluidního plynutí vitální energie, prány.

Moje jóga vychází z principů tradiční vinjásy zakladatele posturální jógy Šrí Kršnamáčárji (1888 – 1989), kterou do podoby systému Prana Flow Yoga® rozvinula americká lektorka Shiva Rea. Pro tento styl je typický fluidní pohyb vedený dechem a je na něm patrný vliv tance, tantry a ájurvédy.

Koncept jógy plynutí prány zahrnuje šest modulů:

Mandala ásan
základní jógové pozice prováděné v souladu s principy zdravého pohybu a rozdělené podle účinku
Základy plynutí (flow)
pulzační a rytmická vinjása
vinjása jako mudra
Sluneční a měsíční flow
povzbuzení/zklidnění energie
Jóga pro harmonizaci
živlových prvků
země (prthiví), voda (džala), oheň (agni), vzduch (váju), prostor/éter (akáša)
Jóga pro harmonizaci
jemnohmotné energie čaker
múládhára (uzemnění), svádhištána (sensualita), manipúra (sebevědomí), anáhata (neosobní láska), višuddhi (etická čistota), ádžňá (pochopení), sahasrára (poznání)
Jóga pro harmonizaci
jemné životní sómy
hluboké vnitřní otevření a regenerace
Ať naše praxe jógy probudí uzdravující proud vědomí v každé buňce našeho těla! Ať se každý z nás probudí do svého přirozeného plynutí v proudu života!

- Shiva Rea -
Tajemství energetického tělaTajemství energetického tělaTajemství energetického tělaTajemství energetického těla
JÓGA
spirální stabilizace
spirální stabilizace
16.10.2021
16.10.2021
16.10.2021
Tajemství energetického těla
Tajemství energetického těla
Tajemství energetického těla

Jemnohmotné tělo je v józe a tantře popisováno bohy a bohyněmi, točícími se barevnými koly, proudy a kanálky, zvířaty i květinami, jako by bylo mytologickou říší. Povaha mysli a reality je mapována v podobě kruhů, spirál, uzlů a krůpějí nektaru. Tradiční texty nás tak upozorňují na to, že „jemnohmotné“ znamená tajemné, ušlechtilé, subtilní a křehké. Vstřebat tyto informace a dovolit, aby prožitek jemnosti těla mohl vůbec nastat, vyžaduje na chvíli přerušit proces myšlení a otevřít se stavu obdivu a údivu.

ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE
VŠECHNY ČLÁNKY
Tajemstvím štěstí je plynout,
poddat se proudu, ne vynucovat si silou.