Jóga plynutí prány

jemná flow jóga ovlivňující energetický systém těla

Jóga plynutí prány umožňuje svobodně vyjádřit kreativitu těla, vědomě procítit proudění jemnohmotné energie a nalézt prožitek přítomného okamžiku. Stále je to však jóga bez přívlastků ve smyslu osobní praxe (sádhany), filozofie formující světonázor, etiku a životní směřování.

Praxe nezahrnuje dlouhé výdrže v jógových pozicích (ásanách), které jsou typické pro hatha jógu. Přesto respektuje charakter ásany jako pozice ustálené pevnou základnou. Tím, že se tělo ani v ásaně nebrání pulzaci a pohybům neseným dechem, je při soustředěné pozornosti možné dosáhnout prožitku fluidního plynutí vitální energie, prány.

Moje jóga vychází z principů tradiční vinjásy zakladatele posturální jógy Šrí Kršnamáčárji (1888 – 1989), kterou do podoby systému Prana Flow Yoga® rozvinula americká lektorka Shiva Rea. Pro tento styl je typický fluidní pohyb vedený dechem a je na něm patrný vliv tance, tantry a ájurvédy.

Koncept jógy plynutí prány zahrnuje šest modulů:

Mandala ásan
základní jógové pozice prováděné v souladu s principy zdravého pohybu a rozdělené podle účinku
Základy plynutí (flow)
pulzační a rytmická vinjása
vinjása jako mudra
Sluneční a měsíční flow
povzbuzení/zklidnění energie
Jóga pro harmonizaci
živlových prvků
země (prthiví), voda (džala), oheň (agni), vzduch (váju), prostor/éter (akáša)
Jóga pro harmonizaci
jemnohmotné energie čaker
múládhára (uzemnění), svádhištána (sensualita), manipúra (sebevědomí), anáhata (neosobní láska), višuddhi (etická čistota), ádžňá (pochopení), sahasrára (poznání)
Jóga pro harmonizaci
jemné životní sómy
hluboké vnitřní otevření a regenerace
Ať naše praxe jógy probudí uzdravující proud vědomí v každé buňce našeho těla! Ať se každý z nás probudí do svého přirozeného plynutí v proudu života!

- Shiva Rea -
Spirály v józe - časopis Jóga DNESSpirály v józe - časopis Jóga DNESSpirály v józe - časopis Jóga DNESSpirály v józe - časopis Jóga DNES
JÓGA
spirální stabilizace
spirální stabilizace
28.1.2024
28.1.2024
28.1.2024
Spirály v józe - časopis Jóga DNES
Spirály v józe - časopis Jóga DNES
Spirály v józe - časopis Jóga DNES

Spirála je základním vzorem, který ztělesňuje inteligenci přírody a který nacházíme všude. Projevuje se nejen ve fyzických strukturách, ve stavbě těl rostlin a živočichů, ale i jako kosmický princip ve tvaru galaxií, v mikrokosmu dvojité spirály DNA kódující veškeré informace důležité pro život, až po roviny, které v józe nazýváme jemnohmotné a které souvisí s vývojem kvality lidského vědomí. Všimli jste si, že se na cestě životem stále vracíme k věcem, o kterých jsme si mysleli, že jim už rozumíme, abychom uviděli pravdy, které leží hlouběji a hlouběji? Článek o využití spirální stabilizace a dynamiky v józe mi vyšel v lednovém čísle I/2024 populárního časopisu Jóga DNES.

ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE
Jóga zdravě a nezdravěJóga zdravě a nezdravěJóga zdravě a nezdravěJóga zdravě a nezdravě
JÓGA
spirální stabilizace
spirální stabilizace
13.3.2023
13.3.2023
13.3.2023
Jóga zdravě a nezdravě
Jóga zdravě a nezdravě
Jóga zdravě a nezdravě

Zdá se to být zvláštní název, JÓGA ZDRAVĚ, jako by mohla existovat i jóga praktikovaná nezdravě. Je možné si praxí jógy ublížit a jak postupovat a jaké zásady dodržovat, abychom svoje zdraví neohrozili, ale naopak ho podpořili? A je vůbec možné praktikovat jógu nezdravě, pokud jde skutečně o jógu?

ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE
VŠECHNY ČLÁNKY
Tajemstvím štěstí je plynout,
poddat se proudu, ne vynucovat si silou.