Jóga plynutí prány umožňuje svobodně vyjádřit kreativitu těla, vědomě procítit proudění jemnohmotné energie a nalézt prožitek přítomného okamžiku. Stále je to však jóga bez přívlastků ve smyslu osobní praxe (sádhany), filozofie formující světonázor, etiku a životní směřování.
Praxe nezahrnuje dlouhé výdrže v jógových pozicích (ásanách), které jsou typické pro hatha jógu. Přesto respektuje charakter ásany jako pozice ustálené pevnou základnou. Tím, že se tělo ani v ásaně nebrání pulzaci a pohybům neseným dechem, je při soustředěné pozornosti možné dosáhnout prožitku fluidního plynutí vitální energie, prány.
Moje jóga vychází z principů tradiční vinjásy zakladatele posturální jógy Šrí Kršnamáčárji (1888 – 1989), kterou do podoby systému Prana Flow Yoga® rozvinula americká lektorka Shiva Rea. Pro tento styl je typický fluidní pohyb vedený dechem a je na něm patrný vliv tance, tantry a ájurvédy.
Spirála je základním vzorem, který ztělesňuje inteligenci přírody a který nacházíme všude. Projevuje se nejen ve fyzických strukturách, ve stavbě těl rostlin a živočichů, ale i jako kosmický princip ve tvaru galaxií, v mikrokosmu dvojité spirály DNA kódující veškeré informace důležité pro život, až po roviny, které v józe nazýváme jemnohmotné a které souvisí s vývojem kvality lidského vědomí. Všimli jste si, že se na cestě životem stále vracíme k věcem, o kterých jsme si mysleli, že jim už rozumíme, abychom uviděli pravdy, které leží hlouběji a hlouběji? Článek o využití spirální stabilizace a dynamiky v józe mi vyšel v lednovém čísle I/2024 populárního časopisu Jóga DNES.
ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCEZdá se to být zvláštní název, JÓGA ZDRAVĚ, jako by mohla existovat i jóga praktikovaná nezdravě. Je možné si praxí jógy ublížit a jak postupovat a jaké zásady dodržovat, abychom svoje zdraví neohrozili, ale naopak ho podpořili? A je vůbec možné praktikovat jógu nezdravě, pokud jde skutečně o jógu?
ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE