Spirální stabilizace
pro rekondici páteře

(metoda SPS, starší název SM systém®)

Spirální stabilizace páteře®, známá také jako SM systém® (Stabilizace & Mobilizace), je originální metoda vyvinutá MUDr. Richardem Smíškem a rozvíjená jeho dcerami, lékařkami Zuzanou a Kateřinou.

Jako jediná rehabilitační metoda pracuje s efektem vytažení, resp. dekomprese páteře, kterým regeneruje meziobratlové disky a celou páteř. Jako všechno geniální, je i tato metoda jednoduchá a účinná. Pomáhá jako kompenzační cvičení při jednostranné zátěži např. sedavým zaměstnáním nebo sportem. Zpevňuje střed těla a svalový korzet trupu a napravuje svalové dysbalance.

Spirála je základní princip.
Spirální dynamiku nacházíme v těle, v životě, v dějinách světa.

Spirální stabilizace je skvělá i jako přípravné cvičení pro jógu, protože správné držení těla s páteří vyrovnanou do osy je předpokladem pro zdravou praxi jógy.

Ke cvičení základních sestav Spirální stabilizace potřebujeme jedinou pomůcku – originální elastické lano.

Cviky vycházejí z toho nejpřirozenějšího pohybu – z chůze a vracejí nás ke zdravým pohybovým vzorcům, které naše tělo moderním způsobem života mnohdy zapomnělo.

Hlavní principy metody
Spirální stabilizace páteře®

1
vertikální osa těla
odstranění svalových dysbalancí
2
svalová vyváženost
souhra spirálních a vertikálních řetězců
3
dostatečný rozsah pohybu
extenze v pletenci ramenním a pánevním
4
spirální stabilizace
zdravá chůze, zdravé pohybové vzorce

Princip metody spočívá ve využití funkce svalových řetězců. Svaly totiž nepracují izolovaně, ale v řetězcích reaktivních sil. Rozlišujeme přímé vertikální (statické) a spirální (dynamické) svalové řetězce, které by ideálně měly pracovat ve vyvážené spolupráci.

Vlivem sedavého způsobu života a jednostranné zátěže však dochází ke svalovým dysbalancím – některé svaly jsou přetížené, tedy zkrácené a v napětí, jiné naopak ochabují. Situace v naší populaci se bohužel velmi rychle zhoršuje a onemocněním páteře a bolestmi zad trpí všechny věkové skupiny včetně dětí a mládeže.

Při cvičení metodou Spirální stabilizace páteře aktivujeme a posilujeme spirální svalové řetězce, které bývají oslabené, a uvolňujeme a protahujeme přímé svalové řetězce, které bývají v napětí. Každým správně provedeným pohybem dochází k dekompresi páteře, takže se zvyšují a regenerují meziobratlové disky.

Více informací o principech metody a zásadách cvičení se můžete dočíst v e-booku, který je k dispozici zdarma.

náprava skoliózy svalovým korzetem
nechirurgické řešení výhřezu disku
Když změníš „proč se to děje právě mně“ na „co se mě to pokouší naučit“, všechno se posune.
Je sport nemoc způsobená trenérem?Je sport nemoc způsobená trenérem?Je sport nemoc způsobená trenérem?Je sport nemoc způsobená trenérem?
JÓGA
spirální stabilizace
spirální stabilizace
June 7, 2021
June 7, 2021
9.9.2021
Je sport nemoc způsobená trenérem?
Je sport nemoc způsobená trenérem?
Je sport nemoc způsobená trenérem?

Z terapeutické praxe víme, že sportem, hlavně tím výkonnostním a soutěživým, je možné si hodně ublížit. Sportování tak mnohdy dopadne výhřezem meziobratlového disku i jinými patáliemi. Hýbáme se a sportujeme správně, v souladu s možnostmi svého těla? Jak se hýbat zdravě a neničit si sportem páteř? A jaké pohybové aktivity zvolit, pokud už zkušenost s výhřezem disku máme?

ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE
VŠECHNY ČLÁNKY