Spirální stabilizace páteře®, známá také jako SM systém® (Stabilizace & Mobilizace), je originální metoda vyvinutá MUDr. Richardem Smíškem a rozvíjená jeho dcerami, lékařkami Zuzanou a Kateřinou.
Jako jediná rehabilitační metoda pracuje s efektem vytažení, resp. dekomprese páteře, kterým regeneruje meziobratlové disky a celou páteř. Jako všechno geniální, je i tato metoda jednoduchá a účinná. Pomáhá jako kompenzační cvičení při jednostranné zátěži např. sedavým zaměstnáním nebo sportem. Zpevňuje střed těla a svalový korzet trupu a napravuje svalové dysbalance.
Spirální stabilizace je skvělá i jako přípravné cvičení pro jógu, protože správné držení těla s páteří vyrovnanou do osy je předpokladem pro zdravou praxi jógy.
Ke cvičení základních sestav Spirální stabilizace potřebujeme jedinou pomůcku – originální elastické lano.
Cviky vycházejí z toho nejpřirozenějšího pohybu – z chůze a vracejí nás ke zdravým pohybovým vzorcům, které naše tělo moderním způsobem života mnohdy zapomnělo.
Princip metody spočívá ve využití funkce svalových řetězců. Svaly totiž nepracují izolovaně, ale v řetězcích reaktivních sil. Rozlišujeme přímé vertikální (statické) a spirální (dynamické) svalové řetězce, které by ideálně měly pracovat ve vyvážené spolupráci.
Vlivem sedavého způsobu života a jednostranné zátěže však dochází ke svalovým dysbalancím – některé svaly jsou přetížené, tedy zkrácené a v napětí, jiné naopak ochabují. Situace v naší populaci se bohužel velmi rychle zhoršuje a onemocněním páteře a bolestmi zad trpí všechny věkové skupiny včetně dětí a mládeže.
Při cvičení metodou Spirální stabilizace páteře aktivujeme a posilujeme spirální svalové řetězce, které bývají oslabené, a uvolňujeme a protahujeme přímé svalové řetězce, které bývají v napětí. Každým správně provedeným pohybem dochází k dekompresi páteře, takže se zvyšují a regenerují meziobratlové disky.
Více informací o principech metody a zásadách cvičení se můžete dočíst v e-booku, který je k dispozici zdarma.
Z terapeutické praxe víme, že sportem, hlavně tím výkonnostním a soutěživým, je možné si hodně ublížit. Sportování tak mnohdy dopadne výhřezem meziobratlového disku i jinými patáliemi. Hýbáme se a sportujeme správně, v souladu s možnostmi svého těla? Jak se hýbat zdravě a neničit si sportem páteř? A jaké pohybové aktivity zvolit, pokud už zkušenost s výhřezem disku máme?
ČÍST VÍCEČÍST VÍCEČÍST VÍCE