ZLATA NOVOTNÁ

Jóga mě provází už dvacet let. V józe jsem našla odpovědi na otázky o naplnění a smyslu života.

Mám ráda knížky, klavírní koncerty, slunce, noční oblohu a toulky přírodou. Pokud mě něco zaujme, studuji to důkladně a do hloubky. V mé povaze je už od dětství touha být užitečná, pomáhat a léčit.

Měla jsem a mám štěstí na dvě zásadní učitelky jógy. Jsou jimi Shiva Rea a Míla Sávitrí Mrnuštíková. Jsou velmi rozdílné, a právě to vnímám jako přínosné pro svoji cestu. Snažím se o nalezení průsečíku obou – propojení jemné vinjásy a tradiční jogy v autentické praxi, kterou doplňuji o fyzio-anatomický rozměr.

Působím jako terapeutka, přednáším, vedu lekce jógy a spirální stabilizace, věnuji se vzdělávání lektorů jógy i edukaci pacientů, tvořím videokurzy. Mým učitelem Spirální stabilizace páteře® je autor této metody MUDr. Richard Smíšek.

Můj příběh

Dlouho jsem podléhala mýtu o nutnosti mít skvělou profesní kariéru a zvládat na jedničku životnírole ženy, manželky, matky, úspěšné manažerky, přitom cvičit, dobře vypadat... To všechno se mi dařilo výborně, ale v 52 letech mi tělo vystavilo účet za způsob života zaměřený na výkon.

Dostalo se mi rychle za sebou několika lekcí: … spoušťové body v přetížených svalech … zánět a „zamrzlé“ rameno… výhřez meziobratlového disku … skolióza. Můj život se s bolestí zastavil, o mé radosti ze života ani nemluvě. Byl to čas katarze. Měla jsem čas přemýšlet a jen být, odpočívat, prodýchávat bolest, zkoušet co tělu pomůže, snažit se pochopit a poučit se, co mi tělo říká.

Jsem tu tak, jak jsem to zvládla, bez vážných omezení a bolestí. Pochopila jsem, že pohyb je prospěšný jen tehdy, když je přizpůsoben individuálním možnostem. Absolvovala jsem důkladný výcvik v rehabilitační metodě MUDr. Richarda Smíška a získala jsem v ní nejvyšší lektorskou licenci. To hlavní ale je, že díky prožité zkušenosti přesně vím, jak pacientům s onemocněním páteře a bolestí zad je, co řeší a co potřebují.

Konečně zase praktikuji a učím i milovanou jógu, ale je to už jiná jóga. Vlastně teprve teď je to jóga. Opustila jsem dynamickou vinjásu a učím jemnou flow jógu, které říkám jóga plynutí prány. Díky studiu tradiční jógy se stále víc posunuji k praxi vnitřní jógy.

Ne všechny bouře přijdou proto, aby zničily tvůj život.
Některé přijdou proto, aby ti vyčistily cestu.

Kvalifikace

JÓGA A SEBEROZVOJ
Individuální studium tradiční jógy sv. Gítánandy u Ing. Míly Sávitrí Mrnuštíkové
Učitelka jógy II. třídy
(akreditovaná rekvalifikace), Unie jógy,
členka lektorského sboru Unie jógy
Učitelka jógy III. třídy
Česká akademie jógy
Prana Flow Yoga® Teacher Training
Shiva Rea, USA
  • Embodying the Flow & Mandala of Asana
  • Elemental Prana Vinyasa®
  • Chakra Prana Vinyasa®
  • Soma Prana Vinyasa®
Search Inside Yourself® Training  
mindfulness a emoční inteligence,
Alexie Dossa a Eva Baťa, USA / Brno
Externí profesionální kouč
(akreditovaná rekvalifikace),
licence International Coach Federation,
Koučink centrum, Praha / Brno
SPIRÁLNÍ STABILIZACE PÁTEŘE®
(metoda SPS, starší název SM systém®)
Lektorská licence Učitel metody I.
MUDr. Richard Smíšek, Praha
vedení kurzů  v rehabilitačním centru MUDr. Kateřiny Smíškové v Brně
Akreditovaná rekvalifikace Terapeut metody SPS
MUDr. Richard Smíšek, Praha
Medicínské vzdělání
na Vysoké škole veterinární v Brně
doktorka veterinární medicíny (MVDr.)
Toho největšího učitele máme každý sám v sobě jako svoji vnitřní intuici. Inspirace učitelem je však nezastupitelná pro probuzení opravdového zájmu.