Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií

Třetí videokurz cyklu Dech & pránájáma – umění vědomé práce s dechem a energií

150
minut
neomezený přístup
3900
KOUPIT
Klasická pránájáma a práce s energií
Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií

Třetí videokurz cyklu Dech & pránájáma – umění vědomé práce s dechem a energií

150
minut
neomezený přístup
3900
KOUPIT
Klasická pránájáma a práce s energií
Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií

Třetí videokurz cyklu Dech & pránájáma – umění vědomé práce s dechem a energií

150
minut
neomezený přístup
3900
KOUPIT
Klasická pránájáma a práce s energií
Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií
neomezený přístup
3900
Klasická pránájáma a práce s energií
Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií
neomezený přístup
3900
Klasická pránájáma a práce s energií
Videokurz
Klasická pránájáma a práce s energií
neomezený přístup
3900
Klasická pránájáma a práce s energií
V rámci tohoto kurzu se naučíte:
V rámci tohoto kurzu se naučíte:
V rámci tohoto kurzu se naučíte:

Tento videokurz je třetím videokurzem třídílného cyklu Pránájáma – umění vědomého dechu a práce s energií.

Klasická pránájáma, to nejsou jen dechové techniky ve smyslu nácviku optimální kvality dechu, rytmů nádechů, výdechů, zastavení dechu… U klasických technik jde už o úroveň, kdy pracujeme se svojí energií a dotýkáme se jemnohmotných složek své osobnosti.

„Potom (díky pránájámě) je odstraněn závoj, zakrývající světlo poznání.“ (JÓGA SÚTRA, 2.52)

Foto: unsplash.com

Pránájáma je důležitou součástí královské cesty jógy (rádžajógy) a byla předávána od učitele žákům v tradičních liniích jógy starých mistrů. Klasickou pránájámu se tedy nelze naučit z knih, ale pouze od znalého učitele.

Výuka je garantována tradiční linií jógy svámího Gítánandy Giri (1906 – 1993).

Výuka je vedena paní Mílou Sávitrí Mrnuštíkovou, naší přední odbornicí na jógu a zejména na pránájámu, autorkou řady publikací o józe, přímou žákyní svámího Gítánandy a představitelkou tradiční linie, jíž je pránájáma jako dynamika dechu a životní energie ústřední částí.

Videokurz je zcela unikátní akademií klasické pránájámy jak svým záběrem postihujícím celé téma, tak i garancí obsahové kvality. A to nejen z pohledu popisu a nácviku technik, ale i terminologie v sanskrtu.

Podrobný obsah videokurzu:

1. OBECNÁ ČÁST

 • Úvod do klasické pránájámy jako práce s dechem, pozorností a energií
 • Cíle a rozdělení pránájámy: šuddhi, manas a šakti pránájáma
 • Skupiny klasické pránájámy: šumivé, chladivé, střídavé a bandhové dechy
 • Zásady bezpečné praxe pránájámy

2. SPECIFICKÁ ČÁST

Výuka technik řazených mezi klasické „ašta kumbhaky“ plus jedné speciální očistné techniky, která svým charakterem k pránájámě patří. U každé techniky vysvětlení, cíl a použití, účinky a případné kontraindikace a praktický nácvik.

Šumivé dechy:

 • UDŽDŽÁJÍ (vítězný dech) – plný jógový dech s vytvořením překážky v hrdle
 • BHRÁMARÍ (bzučení čmeláčice) – plný jógový dech s vibrací v dlouhém výdechu, využití šanmukha mudry

Chladivé dechy:

 • ŠÍTALÍ – plný jógový dech, nádech ústy v kákačandra mudře, pasivní výdech nosem
 • SÍTKÁRÍ – plný jógový dech, nádech ústy v džihva mudře, aktivní výdech nosem
 • BHASTRIKY (kovářské měchy) – skupina energetizujících technik s hlubokým prudkým nádechem a hlasitým razantním výdechem
  • ALAPA BHASTRIKA – plný nádech nosem, prudký výdech ústy v kákí mudře
  • MUKHA BHASTRIKA – plný nádech nosem, kaskádový výdech ústy v kákí mudře, technika doplněná pohybem trupu, plus návazné pozice pro vyrovnání polarity – dhármikásana, vilómásana, vadžravírjásana
  • EXPRESNÍ BHASTRIKA – tři varianty s pozorností ke spodní, střední a horní části plic, plus návazné techniky pro vyrovnání energie (džáti)

Střídavé dechy:

 • SÚRJA BHÉDANA (pravostranný sluneční dech) – plný jógový dech, nádech pravou nosní dírkou a výdech levou
 • NÁDÍ ŠÓDHANA (očista energetických kanálků – nádí) – plný jógový dech, střídání pravé a levé nosní dírky v nádechu a výdechu (u obou technik střídavých dechů použití náságra a násika muder)

Speciální očistná technika:

 • KAPÁLABHÁTI (zářící lebka) – spodní brániční dech, prudké aktivní výdechy a pasivní nádechy

Vše je srozumitelně vysvětleno a názorně ukázáno. Teorie je ihned doprovázena praxí.

 • Přestože jde o kurz, který jde do hloubky, obě lektorky mají bohatou zkušenost s výukou jógy na svých seminářích, jógových pobytech a kurzech, takže umí látku vysvětlit přístupnou formou.
 • Celý videokurz je doprovázen grafickým zdůrazněním a shrnutím podstatných informací, což usnadňuje orientaci a přehlednost.

Podívejte se na ukázky videokurzu:

Seznamte se s lektorkami:

Ing. Míla Sávitrí Mrnuštíková (duchovním jménem Sávitrí Déví)

Míla Sávitrí Mrnuštíková

Sávitrí se tradiční jógou zabývá od konce 70. let., téměř tři desetiletí studovala jógu u tehdy nejlepší učitelky jógy PhDr. Milady Bartoňové (žákyně svámího Satjánandy) a jejího partnera Rostislava Hoška. V roce 1989 odjela studovat jógu do Indie k svámímu Gítánandovi (ICYER –International Centre for Yoga Education and Research, Pondicherry, Tamil Nadu), kde získala základy „rishiculture“ jógy, tedy tradiční jógy starých mistrů. Součástí studia byla zejména pránájáma, ale též mantry, jóga čikitsa (jógová terapie), ásany a krije. Studovala sanskrt a indickou kulturu pod vedením prof. Dušana Zbavitele, zúčastnila se výcviku jóga čikitsy v Holandsku pod vedením Bhárathi Déví, pokračovala studiem jógy v Indii a absolvovala další pobyt vášramu ICYER. Vlastní kurzy a jógové pobyty vede od roku 1983, působí jako lektorka s nejvyšším stupněm oprávnění (učitelka jógy I. třídy).

Sávitrí má za sebou bohatou přednáškovou činnost po celé republice i mimo ni. V roce 1995 přeložila a vlastním nákladem vydala stěžejní dílo sv. Gítánandy „Jóga krok za krokem“ a je autorkou řady publikací věnovaných jógové problematice (Pránájáma, Pratjáhára, Pozdravy slunci, Bhagavadgítá, Ásana, Emoce a jóga, Mozaika jógy a další). Přispívá do jógových periodik jako Dotek, Regena, Regenerace, Meduňka, Jóga dnes a v Indii vydávaný YogaLife.

MVDr. Zlatuše Novotná

Zlata Novotná

Zlata studovala tradiční jógu, včetně pránájámy a vyšších stupňů jógové metodiky, a také historii a filozofii jógy v České akademii jógy a Unii jógy a dále pokračovala soukromě u Ing. Míly Sávitrí Mrnuštíkové. Jóga ji provází už 30 let. V ČR získala vzdělání v oblasti tradiční jógy (učitelka jógy II. třídy) a v zahraničí absolvovala učitelské kurzy Prana Flow Yoga® (Shiva Rea, USA). Jako lektorka se podílí na výuce nových učitelů jógy, přednášela reálie jógy a vedla lekce jógy na Masarykově univerzitě, kde také zorganizovala semináře o pránájámě v rámci programu celoživotního vzdělávání. Vede vlastní lekce a víkendové semináře a kurzy. Kromě jógy se věnuje pacientům se skoliózou a po výhřezu meziobratlového disku jako terapeutka a lektorka vynikající rehabilitační metody Spirální stabilizace páteře®.

Recenze videokurzu:

Videokurz je originálním autorským dílem bez použití AI.

 • Při tvorbě videokurzu nebyly použity nástroje umělé inteligence ani čtecí zařízení. Jedná se o autentické autorské dílo vytvořené na základě dlouholetého studia a praxe lektorek.
 • Videokurz obsahuje celkem 19 lekcí v celkové délce trvaní 2:30 hod.
 • Teoretický výklad je ihned doprovázen praxí.
 • Vysoká odborná kvalita videokurzu je garantována tradiční linií jógy svámího Gítánandy, jíž je pránájáma ústřední částí.
 • Zvládnutím klasické pránájámy, tedy nejen práce s dechem, ale i se svojí pozorností, budete schopni ovlivnit svoji životní energii.
 • Porozumíte charakteru jednotlivých klasických technik a budete je schopni využít podle své potřeby s účinky zklidňujícími či naopak energetizujícími.
 • Osvojíte si pomalý, jemný, ale zároveň plný dech nejen při pránájámě, ale i při běžných činnostech. To se týká i dovednosti dýchat výhradně nosem. Vaše tělo tak získá mimořádné benefity v oblasti zdraví, mentální činnosti a obecně vitality.
 • Díky praxi pránájámy vytvoříte podmínky pro pokrok v józe od fyzického rozměru praxe k vnitřní neboli vyšší józe.  Mějte při své praxi vždy na paměti, že podle Pataňdžalihota čvrtá pránájáma“ nastává po odložení úsilí (JÓGA SÚTRA, 2.52).

K videokurzu získáte trvalý časově neomezený přístup.

Neváhejte a osvojte si znalosti a praxi pránájámy, umění vědomého dechu a práce s energií!

 • Obdržíte přístup k celkem 19 lekcím v délce trvaní 2:30 hod.
 • Přístup k videokurzu vám zůstane natrvalo. Poznatky tak budete moct integrovat do svojí praxe postupně, svým tempem a budete se moct k jednotlivým technikám kdykoli vracet.
 • Pokud jste lektory jógy, stanou se videokurzy cenným zdrojem i pro vaši výuku.
 • Odborná kvalita videokurzu je garantována tradiční linií jógy svámího Gítánandy, jíž je pránájáma ústřední částí.

Hodnota videokurzu Klasická pránájáma je 5900 Kč.

Je to vaše investice do svého osobního rozvoje! Zakoupením vyjadřujete souhlas s Obchodními podmínkami.

Využijte nyní do konce srpna zvýhodněnou prázdninovou nabídku!

MÁM ZÁJEMMÁM ZÁJEMMÁM ZÁJEM
Cena kurzu je
3900
Kč.
Cena kurzu je
3900
Kč.
Cena kurzu je
3900
Kč.
KOUPITKOUPITKOUPIT

Zaregistrujte se k odběru Newsletteru a přidejte se ke mně na sociální sítě pro další informace a online podporu pro účastníky videokurzů.